Baskı Beton Kimyasal Özellikleri

BASKI BETON TEKNOLOJİSİNİN KİMYASAL ÖZELLİKLERİ

Çimento bazlı yüzey sertleştiricilei betonun üst yüzeyinde aşınma dayanımı yüksek, donma çözülme mukavemeti yüksek , yüksek mukavemetli dekoratif yüzeyler elde etmek için kullanılan malzemelerdir.

Temel olarak portland çimento,polimer,silika füme ,pigment ve kuartz agrega karışımıdan oluşan çimento bazlı yüzey sertleştiricileri kullanıma hazır karışım halinde firmamız tarafından üretilmektedir.

ÇİMENTO - KATKILAR

Renkli üzey sertleştirici içinde bulunan çimento oldukça önemlidir. Des Baskı Beton Renkli yüzey sertleştiricileriler PÇ 52.5 standartına uygun yüksek nitelikli portland çimentosu içerir. Bununla birlikte çimentonun modifiye edilerek daha yüksek mukavemet değerlerine ulaşması için silikafüöe eklenmektedir. Çimento tanecikleri arasındaki boşluklar tamamen doldurulmakta dayanım artmakta, emicilik ise büyük ölçüde azalmaktadır.

Toz süper akışkanlaştırıcılar ile düşük su oranlarında bile malzeme kolay işlenebilmektedir. Bu da malzemenin yüzey düzgünlüğünü mukavemet değerlerini artırmaktadır. Selülozik lif katkılar ile yüzey sertleştirici uygulamalarında ortaya çıkan mikro çatlaklar ile kılcal çatlaklar ortadan kaldırılmaktadır. Toz polimerler ile yüzey sertleştiricilerin darbelere karşı dayanımı ve betona daha iyi yapışma özelliği artırılmaktadır.

RENKLENDİRME

Yüzey sertleştiricilerine daha dekoratif bir görünüm kazandırmak için inorganik pigmentler konulabilir. Bu pigmentlerin eşit miktarda ve homojen olarak karıştırılması bitmiş yüzeydeki dalgalanmaların en aza indirilmesi açısından önemlidir

AGREGA

Yüzey sertleştiricinin karakteristiğini belirleyen en önemli unsur agregadır. Yüksek nitelikli kuartz, korunt, silisyum karbür ve korozyona dayanıklı metalik agregalar kullanılabilir. Agreganın niteliği kadar tane büyüklüğü de önemlidir. Belirli tane büyüklüklerindeki agregaların karışımı ile elde edilen yüzey sertleştirici tek tip agrega ya da gelişigüzel agrega ile yapılan malzemelerden çok daha iyi sonuçlar verir.

Des Baskı Beton Çimento Bazlı Yüzey Sertleştirici aşağıdaki unsurlardan oluşmaktadır. Bu nedenle şantiyede yapılacak bir karışımdan, betonun üzerine serpilecek kum ya da çimentodan çok daha başarılı sonuçlar verecektir. Alternatif malzemelere göre ise daha yüksek dayanım değerlerine sahip olduğu kanıtlanmıştır.
sdf
sss
dd
aaaa
bbb
fffff