Des Baskı Beton Teknik Şartname (Duvar)

DES BASKI BETON  TEKNİK ŞARTNAME

Konu: Des  Baskı Beton Yapımı ile ilgili teknik detaylar.

Uygulama prosedürü

•    Mevsim ısı koşullarına göre temin edilecek 300-320 dozlu “BS 20 ÖZEL”BÜRÜT BETONA özel katkıların ilavesi ve sahaya serilmesi;Beton kalınlığı 10cm-15cm arasında olacaktır.

•    Uygulama için gerekli olan ahşap,pvc ve çelik kalıpların, alanın özelliklerine,eğimin durumuna bağlı olarak hazırlanması.


•    Mevcut kalıpların içine serilen betonu mastarlama ve yüzey malası proseslerinin tatbiki;

•    Betonun  su kanaması bitiminde 3. ve 350. kg/m2 miktarında yüzey serleştiricisinin (CSH)beton yüzeyine serilmesi ve tekrar yüzey malasının yapılarak yüzey düzgünlüğünün sağlanması.

•    Baskı aşamasına gelindiğinde 0.200-kg/m2 miktarında kalıp ayırıcı tozun yüzeye serilmesi ve baskılama işlemine başlanması.

•    Minimum 48 saat sonra basınçlı su ile yıkanması;

•    Yüzey aşınma mukavemetini arttırmak amacıyla,U.V dayanımı yüksek,donma çözülme mukavemetini arttıran,solventli akrilik tek komponentli emprenye astar kullanılacaktır.Sarfiyat miktarı 0.250.ve 0.300. Lt/m2 mertebesindedir.

•    Statik açıdan gerekli yerlerden betonun çatlamasını önlemek amacıyla genleşme derzlerinin oluşturulması.

•    Hava sıcaklığının 5 derecenin altına inmesi durumunda uygulama yapılmamalıdır.Hava sıcaklığının 5-10 derece arasındaki uygulamalarda mutlaka priz hızlandırıcı kullanılmalıdır.

•    Renkli yüzey sertleştirici uygulamasında kullanılacak olan çimento PÇ 42.5 ve BPÇ 52.5 standartlarında çimento olmalıdır.

•    Yağmurlu havalarda uygulama yapılmamalıdır.
HAMMADDE GARANTİSİ İLE İLGİLİ TEKNİK ŞARTNAME

•    Uygulamada kullanılacak olan tüm malzemelerin sarfiyatları idarenin belirlemiş olduğu teknik şartnameye uygun olacaktır.

•    Uygulamada kullanmış olduğumuz tüm hammaddelerin kimyasalları,polimerleri ve pigmentleri ithal olup bu konuyla ilgili tüm sorumluluk  ŞAHİN İŞ  İNŞ..VE TİC.LTD.ŞTİ aittir

•    Yüzey aşınma mukavemetini arttırmak amacıyla U.V dayanımı yüksek,donma çözülme mukavemetini arttıran ,solventli akrilik tek komponentli emprenye astar kullanılacaktır.

•    Renkli yüzey sertleştirici uygulamasında kullanılacak olan çimento standardı TS21 ve özelliklerine uygun BPÇ 52.5 olmalıdır.

•    Baskı Beton uygulamasında kullanılan solventli akrilik astar petrol türevi olan yağlara ve asitli malzemelere karşı dayanımı düşüktür.Bu tür deformasyonların oluşması durumu garanti kapsamımız dışındadır.

•    Donma çözülme sonucu beton yüzeyinde meydana gelebilecek kabarma ve kavlanmalara karşı garantimiz 5 yıl önce yapmış olduğumuz imalatlarla onaylanmıştır.

•    Hava sıcaklığının 10 derecenin altına düştüğü ve araç trafiğine açık bölgelerde uygulamanın donma çözülmeye karşı 2 yıl garanti altına alınabilmesi için 1 yıl arayla solventli akrilik tek komponentli emprenye astarın sürülmesi gerekmektedir.

•    Baskı Beton uygulamasında kullanılan pigmentler italdir garanti olarak imalatçı firma tarafından garanti altına alınmıştır .

•    Kış şartlarında yüzeydeki buzlanmayı önlemek amacıyla tuz atılması durumunda,kalite standardıyla ilgili tüm değerler geçersiz sayılacaktır.


                                           ŞAPPRES  BASKI BETON

ŞAPPRES  BASKI BETON UYGULAMA TEKNOLOJİSİ

ŞAPPRES BASKI BETON  dış mekanlar için tasarlanmış bir zemin kaplama malzemesidir.En önemli özelliği,tek tek döşenmiş taş görüntüsü veren desen baskılı  beton teknolojisi olmasıdır.


Çok çeşitli renk ve desende  uygulanabilen,granit,kayrak gibi taşların doğal görünümünü verebilen BASKI BETON çökmez,kaymaz,leke tutmaz ve güneş ışınlarına dayanıklı renkleri solmaz.Geleneksel desenlerle ve renklendirici tozun dışında kullanılan Antik Etki Tozunun yüzeyde bırakılarak,malzemeye eski ve kullanılmış görüntüsü vermesiyle  “Geleneklere ve Kültüre saygılı En yeni Teknoloji olma özelliğini taşır.


Bahçe düzenlemeleri,parklar,havuz kenarları,alışveriş merkezleri,turistik tesisler,çevre düzenlemeleri,kent alanları,yollar,restorasyon alanları,marina ve rıhtımlar otoparklar,akaryakıt istasyonları BASKI BETON’un uygulandığı yerler arasındadır.


BASKI BETON’un uygulanış,görünüş ve dayanıklılık açısından diğer malzemelere göre farklı özellikleri vardır.

%90 doğal malzemeden oluşan ŞAPPRES BASKI BETON sahada blok olarak uygulandığı için zeminde zamanla oluşabilecek çökmelerden etkilenmez ve aynı yüzey düzgünlüğünü her zaman korur.
Tek tek döşenen bir malzeme olmadığı,için taş aralarının oynaması,zamanla aralarda istenmeyen otların çıkması gibi durumlar ŞAPPRES BASKI BETON için söz konusu değildir.


Beton teknolojisindeki gelişmelerin ŞAPPRES  BASKI BETON’a aktarılması nedeniyle malzeme nin büzülme,donma-çözülmeden meydana gelebilecek çatlaklara aşınmaya karşı dayanıklılığı kaliteli standart bir betonunkinden 4-8 kez daha fazladır.Yüzey koruyucu ve Parlatıcıdaki akrilik,betona işlediği ve yüzeydeki tüm gözenekleri kapattığı için,beton geçirgenliğini en aza indirerek ŞAPPRES BASKI BETON’un leke tutmamasında büyük rol oynar


                                  UYGULAMA VE  ZEMİNİN HAZIRLANMASI                             


ŞAPPRES BASKI BETON’un uygulaması,alanın kullanım amacına göre sıkıştırılmış dolgu malzemesi ile hazırlanan altyapı üzerinde yaklaşık 10 cm kesit kalınlığından az olmamalıdır 300-350 dozlu ve özel katkı malzemeleri içeren beton karışımının   dökülmesi ile başlar.Karışımın özel katkıları ;yüzeyde çatlama olasılığını düşürmek,yüzey,kenar ve bağlantı dayanıklılığı ile darbe,aşınma ve donma-çözülmeye karşı beton mukavemetini  arttırmak,betonun geçirgenliğini azaltmak,betona erken bir basınç mukavemeti sağlamak gibi işlevleri olan Mukavemet arttırıcı Fiber ve betonun işlenebilirliğini arttıran Hava Sürükleyici-Akışkanlaştırıcı dır.Bu katkı malzemeleri belli oranlarda ve harç karılırken ilave edilir.

Özel ŞAPPRES BETON gereçleri ile edilen mastarlanan ve malası yapılan betonun su kanaması bitene kadar beklenir.Yüzeye seçilen renkte çimento bazlı Renkli Yüzey Sertleştirici toz serpilir ve mala çekilerek düzgün yüzey elde edilir.Betonun serpilen tozu absorbe etmesi ve baskılama için gereken plastikliği kazanması için hava şartlarına bağlı olarak bir süre beklenir.Daha sonra yüzeye kalıp ayırıcı ve antik etki tozu serpilerek seçilen desendeki plastik kalıp serilir baskılanır.Baskılama işleminden yaklaşık 24-36 saat sonra kalıp ayırıcı ve antik Etki tozu antik etki tercihine göre basınçlı su ile yıkanarak yüzeyden temizlenir.Yıkama işlemi sonrası yüzey aşınma mukavemetlerini ve yağ,petrol ürünleri, vb. gibi etkenlere karşı direncini arttıran Yüzey Koruyucu ve Parlatıcı(Seaaler) role ile uygulama tamamlanır.    


                                          ŞAPPRES  BASKI BETON
C20-C25 BRÜT BETON KALİTE STANDARDI


1- Baskı beton uygulamasında kullanılacak BS 20-BS 25 brüt betonun SLUMP değeri en az 16 olması gerekmektedir.

2- Uygulamada kullanılacak BS 20-BS 25 brüt betonun şantiye SLUMP değeri 16 olacak şekilde beton santralından çıkması gerekmektedir.

3- BS 20-BS 25 brüt beton içerisinde en fazla akışkanlaştırıcı katkı miktarı % 0.2 olmalıdır.Betonun SLUMP değeri akışkanlaştırıcı kullanılarak oluşturulmamalıdır.

4- Yapmış olduğumuz çalışmalarda,normal ve süper akışkanlaştırıcıların BASKI BETON’un BASKILAMA aşamasında betonda oluşan deformasyondan dolayı çatlamalara sebebiyet verdiği gözlenmiştir.

5- Uygulama alanında hava sıcaklığının 25 derecenin üzerinde ve rüzgarlı olması durumlarında beton karışım oranlarında değişiklikler yapılabilir.

6-Uygulamada su kaybının fazla olması durumunda mevcut zemine naylon serilmesi gerekebilir.

7- Betonun SLUMP değeri konusunda istenilen standartların sağlanamaması durumunda , kuru karışım talep edilebilir.

8-  Beton, santral çıkışından itibaren 1 saat içinde uygulama yapılması gerekir, aksi halde  beklemiş beton uygulamada  kabarma yaparak ve kabuk haline gelerek sorunlara yol açar.

    Sonuç itibariyle, imalatını yapmış olduğumuz baskı beton uygulama sisteminde kullanılan betonun karışım özelliklerine dikkat edilmelidir.Baskı Beton uygulamasının dekoratif amaçlı bir zemin kaplama malzemesi olmasından dolayı,beton kalitesinde meydan gelebilecek sorunlar malzemenin görselliğinde olumsuzluklara yol açabilir.
                        ŞAHİN İŞ İNŞ. TAAH. TİC.LTD.ŞTİ.
     

sdf
sss
dd
aaaa
bbb
fffff